Христинентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Христинентал
Споменик во Христинентал
Споменик во Христинентал
Споменик во Христинентал
Грб на Христинентал
Христинентал во рамките на Германија
Христинентал
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Клаус Петер Ралфс
Основни податоци
Површина 3,37 км2
Надм. височина 15 м
Население 71 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25593
Повик. бр. 04892
Местоположба на Христинентал во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°3′16″N 9°31′59″E / 54.05444° СГШ; 9.53306° ИГД / 54.05444; 9.53306Координати: 54°3′16″N 9°31′59″E / 54.05444° СГШ; 9.53306° ИГД / 54.05444; 9.53306

Христинентал (германски: Christinenthal) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)