Асбител

Координати: 54°4′N 9°26′E / 54.067° СГШ; 9.433° ИГД / 54.067; 9.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Асбител
Споменик во Асбител
Споменик во Асбител
Споменик во Асбител
Грб на Асбител
Асбител во рамките на Германија
Асбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Ролф Циров
Основни податоци
Површина 4,53 км2
Надм. височина 52 м
Население 140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04872, 04892
Местоположба на Асбител во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°26′E / 54.067° СГШ; 9.433° ИГД / 54.067; 9.433

Асбител (германски: Aasbüttel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)