Легердорф

Координати: 53°53′N 9°35′E / 53.883° СГШ; 9.583° ИГД / 53.883; 9.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Легердорф
Авионски поглед кон Легердорф
Авионски поглед кон Легердорф
Авионски поглед кон Легердорф
Грб на Легердорф
Легердорф во рамките на Германија
Легердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Уве Гетје (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,96 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.660 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 446 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25566
Повик. бр. 04828
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Легердорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°53′N 9°35′E / 53.883° СГШ; 9.583° ИГД / 53.883; 9.583

Легердорф (германски: Lägerdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)