Прејди на содржината

Вулфсмор

Координати: 53°55′0″N 9°44′0″E / 53.91667° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.91667; 9.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вулфсмор
Улица во Вулфсмор
Улица во Вулфсмор
Улица во Вулфсмор
Грб на Вулфсмор
Вулфсмор во рамките на Германија
Вулфсмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Уве Вулф
Основни податоци
Површина 8,78 км2
Надм. височина 2 м
Население 391 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25563
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Вулфсмор во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′0″N 9°44′0″E / 53.91667° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.91667; 9.73333

Вулфсмор (германски: Wulfsmoor) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)