Зарлхузен

Координати: 54°1′0″N 9°46′0″E / 54.01667° СГШ; 9.76667° ИГД / 54.01667; 9.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зарлхузен
Зарлхузен
Зарлхузен
Зарлхузен
Грб на Зарлхузен
Зарлхузен во рамките на Германија
Зарлхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Зигфрид Фолстер
Основни податоци
Површина 10,86 км2
Надм. височина 14 м
Население 470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Зарлхузен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°46′0″E / 54.01667° СГШ; 9.76667° ИГД / 54.01667; 9.76667

Зарлхузен (германски: Sarlhusen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)