Прејди на содржината

Олденборстел

Координати: 54°4′0″N 9°31′0″E / 54.06667° СГШ; 9.51667° ИГД / 54.06667; 9.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденборстел
Спомен-плоча во Олденборстел
Спомен-плоча во Олденборстел
Спомен-плоча во Олденборстел
Грб на Олденборстел
Олденборстел во рамките на Германија
Олденборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Ханс Јунге
Основни податоци
Површина 4,24 км2
Надм. височина 18 м
Население 117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Местоположба на Олденборстел во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°4′0″N 9°31′0″E / 54.06667° СГШ; 9.51667° ИГД / 54.06667; 9.51667

Олденборстел (германски: Oldenborstel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)