Елскоп

Координати: 53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елскоп
Грб на Елскоп
Елскоп во рамките на Германија
Елскоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Јохен Телнер
Основни податоци
Површина 7,34 км2
Надм. височина 3 м
Население 154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25361
Повик. бр. 04124, 04824
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Елскоп во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467

Елскоп (германски: Elskop) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)