Келингхузен

Координати: 53°57′N 9°43′E / 53.950° СГШ; 9.717° ИГД / 53.950; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Келингхузен
Градско собрание на Келингхузен
Градско собрание на Келингхузен
Градско собрание на Келингхузен
Грб на Келингхузен
Келингхузен во рамките на Германија
Келингхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Аксел Пич
Основни податоци
Површина 18,81 км2
Надм. височина 3 м
Население 8.144 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 433 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на градот Келингхузен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°43′E / 53.950° СГШ; 9.717° ИГД / 53.950; 9.717

Келингхузен (германски: Kellinghusen) — град во округот Штајнбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Келингхузен се наоѓа североисточно од Ицехо на двете страни на реката Штер.

Градот е поделен на шест окрузи: Фелдхузен, Миленбек, Оверндорф, Гренхуде, Рензинг и Форбриге.

Историја[уреди | уреди извор]

Келингхузен бил првпат споменат во XI век и станал познат за време на XVIII век по неговата керамика. Градот, кој постоел од времето на Карло Велики, бил првпат запишан како „Тото од Керлегехузен“. Жителите главно биле занаетчии, трговци и работници.

Во периодот од 1964 до 2009 година, Келингхузен бил седиште на основа на германската војска. За време на Студената војна, арсенал на јадрено оружје на американската војска се чувал во Келингхузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]