Штер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штер
Брана на Штер
Место Германија, Шлезвиг-Холштајн
Должина 87 км
Извор кај Вилинграде
54°08′46″ N; 10°38′41″ E / 54.14610° СГШ; 10.64474° ИГД / 54.14610; 10.64474Координати: 54°08′46″ N; 10°38′41″ E / 54.14610° СГШ; 10.64474° ИГД / 54.14610; 10.64474
Утока 4 км северозападно од Гликштат во Елба
53°49′13″ N; 9°23′35″ E / 53.82031444017294° СГШ; 9.393138885498047° ИГД / 53.82031444017294; 9.393138885498047
Слив Елба
Одлив Елба → Северно Море
Слив 1.781 км² [1]
Истек[1] Просечен среден:   21,7 м³/с
Десни притоки Швале, Албек, Бинцау, Миленбарбекер Ау, Ранцау, Бекау, Вилстерау
Леви притоки Брокштетер Ау, Миленбек, Брамау, Хернерау, Кремпау
Помали градови Нојминстер, Ицехо
Пловност од Келингхузен

Штер (германски: Stör) — река во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија, десна притока на Елба. Нејзината вкупна должина е 87 километри. Штер извира источно од Нојминстер и тече западно низ Нојминстер, Келингхузен и Ицехо. Штер се влева во Елба близу Гликштат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]