Локштет

Координати: 54°0′N 9°41′E / 54.000° СГШ; 9.683° ИГД / 54.000; 9.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Локштет
Споменик на природата во областа Штајнбург во Локштет
Споменик на природата во областа Штајнбург во Локштет
Споменик на природата во областа Штајнбург во Локштет
Грб на Локштет
Локштет во рамките на Германија
Локштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Клаус Риман
Основни податоци
Површина 7,32 км2
Надм. височина 28 м
Население 137 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04826, 04877
Портал www.amt-hohenlockstedt.de
Местоположба на Локштет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′N 9°41′E / 54.000° СГШ; 9.683° ИГД / 54.000; 9.683

Локштет (германски: Lockstedt) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)