Фале

Координати: 54°0′0″N 9°22′59″E / 54.00000° СГШ; 9.38306° ИГД / 54.00000; 9.38306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фале
Спомен-плоча во Фале
Спомен-плоча во Фале
Спомен-плоча во Фале
Грб на Фале
Фале во рамките на Германија
Фале
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Томас Хенке
Основни податоци
Површина 14,91 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.238 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25594
Повик. бр. 04827
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Фале во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′0″N 9°22′59″E / 54.00000° СГШ; 9.38306° ИГД / 54.00000; 9.38306

Фале (германски: Vaale) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)