Штердорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штердорф
Мост во Штердорф
Мост во Штердорф
Мост во Штердорф
Грб на Штердорф
Штердорф во рамките на Германија
Штердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Хелмут Зиферс
Основни податоци
Површина 7,41 км2
Надм. височина 1 м
Население 124 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Штердорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′0″N 9°26′0″E / 53.91667° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.91667; 9.43333Координати: 53°55′0″N 9°26′0″E / 53.91667° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.91667; 9.43333

Штердорф (германски: Stördorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)