Прејди на содржината

Зилцен

Координати: 54°1′0″N 9°37′0″E / 54.01667° СГШ; 9.61667° ИГД / 54.01667; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилцен
Спомен-плоча во Зилцен
Спомен-плоча во Зилцен
Спомен-плоча во Зилцен
Грб на Зилцен
Зилцен во рамките на Германија
Зилцен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Август Моленхауер
Основни податоци
Површина 6,69 км2
Надм. височина 22 м
Население 156 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-itzehoe-land.de
Местоположба на Зилцен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°37′0″E / 54.01667° СГШ; 9.61667° ИГД / 54.01667; 9.61667

Зилцен (германски: Silzen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)