Драге (Штајнбург)

Координати: 54°0′N 9°31′E / 54.000° СГШ; 9.517° ИГД / 54.000; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драге
Споменик во Драге
Споменик во Драге
Споменик во Драге
Грб на Драге
Драге (Штајнбург) во рамките на Германија
Драге (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Бернд Тидеман
Основни податоци
Површина 13,56 км2
Надм. височина 14 м
Население 233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25582
Повик. бр. 04893
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Драге во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′N 9°31′E / 54.000° СГШ; 9.517° ИГД / 54.000; 9.517

Драге (германски: Drage) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)