Прејди на содржината

Какс

Координати: 53°59′N 9°28′E / 53.983° СГШ; 9.467° ИГД / 53.983; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Какс
Споменик во Какс
Споменик во Какс
Споменик во Какс
Грб на Какс
Какс во рамките на Германија
Какс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Клаус-Вилхелм Роведер
Основни податоци
Површина 8,56 км2
Надм. височина 15 м
Население 432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25582
Повик. бр. 04893
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Какс во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°59′N 9°28′E / 53.983° СГШ; 9.467° ИГД / 53.983; 9.467

Какс (германски: Kaaks) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)