Прејди на содржината

Хаденфелд

Координати: 54°1′58″N 9°27′29″E / 54.03278° СГШ; 9.45806° ИГД / 54.03278; 9.45806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаденфелд
Грб на Хаденфелд
Хаденфелд во рамките на Германија
Хаденфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Егерт Пеперкорн
Основни податоци
Површина 2,35 км2
Надм. височина 19 м
Население 152 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Местоположба на Хаденфелд во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′58″N 9°27′29″E / 54.03278° СГШ; 9.45806° ИГД / 54.03278; 9.45806

Хаденфелд (германски: Hadenfeld) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)