Зидерау

Координати: 53°49′0″N 9°31′0″E / 53.81667° СГШ; 9.51667° ИГД / 53.81667; 9.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерау
Црква во Зидерау
Црква во Зидерау
Црква во Зидерау
Грб на Зидерау
Зидерау во рамките на Германија
Зидерау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Вили Линдеман
Основни податоци
Површина 8,86 км2
Надм. височина 3 м
Население 726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25361
Повик. бр. 04824
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Зидерау во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°49′0″N 9°31′0″E / 53.81667° СГШ; 9.51667° ИГД / 53.81667; 9.51667

Зидерау (германски: Süderau) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)