Прејди на содржината

Виденборстел

Координати: 54°3′0″N 9°46′0″E / 54.05000° СГШ; 9.76667° ИГД / 54.05000; 9.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виденборстел
Влезот на селото од патот L121
Влезот на селото од патот L121
Влезот на селото од патот L121
Виденборстел во рамките на Германија
Виденборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Хајди Лемерброк
Основни податоци
Површина 4,52 км2
Надм. височина 46 м
Население 12 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 3 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 24613
Повик. бр. 04873
Портал www.amt-kellinghusen.de
Местоположба на Виденборстел во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°3′0″N 9°46′0″E / 54.05000° СГШ; 9.76667° ИГД / 54.05000; 9.76667

Виденборстел (германски: Wiedenborstel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Кон крајот на 2012 година со дванаесет жители по Греде претставувала втора најмала општина во Германија. Се состои од една велепоседничка куќа, со многу шуми во средина.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа 12 километри северно од Келингхузен и 10 километри западно од Нојминстер, во средиштето на природниот парк Аукруг. Вегебек тече низ општината.

Демографија[уреди | уреди извор]

Виденборстел претставувала најмалку населена општина во Германија со само осум жители во 2010 година. Сите жители припаѓаат на исто семејство. Во 1910 година, Виденборстел имал 119 жители.[2] Официјално, од 31 декември 2012 година, има 12 жители. Со тоа го загубила статусот на најмалку населена општина во Германија, губејќи го приматот од Греде (со 11 жители) и се изедначила со Дирфелд (исто така 12 жители).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. (германски) Историски податоци за општините во округот Штајнбург

Надворешни врски[уреди | уреди извор]