Нојминстер

Координати: 54°04′17″N 9°59′24″E / 54.07139° СГШ; 9.99000° ИГД / 54.07139; 9.99000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојминстер
Градското собрание на Нојминстер
Градското собрание на Нојминстер
Градското собрание на Нојминстер
Грб на Нојминстер
Нојминстер во рамките на Германија
Нојминстер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Урбан округ
Градски единици 9 градски окрузи
Градоначалник Олаф Таурас (независен)
Основни податоци
Површина 71,57 км2
Надм. височина 22 м
Население 79.905 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NMS
Пошт. бр. 24534 - 24539
Повик. бр. 04321
Портал www.neumuenster.de
Местоположба на градот Нојминстер во Шлезвиг-Холштајн
Местоположба на градот Нојминстер во Шлезвиг-Холштајн
Местоположба на градот Нојминстер во Шлезвиг-Холштајн
Координати 54°04′17″N 9°59′24″E / 54.07139° СГШ; 9.99000° ИГД / 54.07139; 9.99000
Црква Вицелин

Нојминстер (германски: Neumünster) — слободен град во средишниот дел на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија и со скоро 77.000 жители е четврти најголем град во покраината зад Кил, Либек и Фленсбург.

Првпат бил споменат во 1127 година како августински манастир. Долго време бил центар на германската индустрија за платна и кожа и одамна се смета за важен сообраќаен јазол. Од 1870 година ги поседува градските права, а од 2012 година е дел од метрополитенската област Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ Нојминстер тече реката Швале, која се влева во Штер во јужниот дел на градот. Во непосредна близина на градот се наоѓа и Ајнфелдското Езеро

Нојминстер се наоѓа во близина на географскиот центар на покраина Шлезвиг-Холштајн. Кил се наоѓа на околу 30 километри северно од Нојминстер, додека 70 километри јужно се наоѓа Хамбург и 72 километри западно од Либек. Градот се граничи со следниве окрузи Плен, Зегеберг и Рендсбург-Екернферде.

Градски окрузи[уреди | уреди извор]

Нојминстер е поделен на следниве градски окрузи: Беклерзидлунг-Бугенхаген, Брахенфелд-Рутенберг, Ајнфелд, Фалдера, Гаделанд, Гартенштат, Штатмите, Тунгендорф и Виторф.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот историски доказ за претходното село „Випендорф“ (Wippendorf) потекнуваат од 1127 година.

Моментална состојба[уреди | уреди извор]

Железничката станица Нојминстер е главната железничка станица со линии кои возат во шест (порано седум) правци, меѓу нив и важните Хамбург-Алтона-Кил и Нојминстер-Фленсбург.

Во близина на Нојминстер, кај Ендорф, постои високонапонски објект за пренос на средни бранови за пренесување на програмата на Deutschlandfunk, предавател Ендорф, кој често е погрешно нарекуван како „предавател Нојминстер“.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Нојминстер е збратимен со следниве градови:

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]