Агетхорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Агетхорст
Грб на Агетхорст
Агетхорст is located in Германија
Агетхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Дирк Михелс
Основни податоци
Површина 6,1 км2
Надм. височина 12 м
Население 186 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Местоположба на Агетхорст во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 54°1′N 9°26′E / 54.017° СГШ; 9.433° ИГД / 54.017; 9.433Координати: 54°1′N 9°26′E / 54.017° СГШ; 9.433° ИГД / 54.017; 9.433

Агетхорст (германски: Agethorst) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)