Прејди на содржината

Морхузен

Координати: 53°58′0″N 9°23′0″E / 53.96667° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.96667; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Морхузен
Грб на Морхузен
Морхузен во рамките на Германија
Морхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Холгер Дункер
Основни податоци
Површина 4,68 км2
Надм. височина 1 м
Население 79 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Морхузен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′0″N 9°23′0″E / 53.96667° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.96667; 9.38333

Морхузен (германски: Moorhusen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)