Нојендорф-Заксенбанде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојендорф-Заксенбанде
Ознака за најниската точка во Германија, која се наоѓа во општината
Ознака за најниската точка во Германија, која се наоѓа во општината
Ознака за најниската точка во Германија, која се наоѓа во општината
Грб на Нојендорф-Заксенбанде
Нојендорф-Заксенбанде во рамките на Германија
Нојендорф-Заксенбанде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Јоханес Редер
Основни податоци
Површина 19,31 км2
Надм. височина 5 м
Население 436 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Нојендорф-Заксенбанде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′45″N 9°20′0″E / 53.96250° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.96250; 9.33333Координати: 53°57′45″N 9°20′0″E / 53.96250° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.96250; 9.33333

Нојендорф-Заксенбанде (германски: Neuendorf-Sachsenbande) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината е позната по тоа што во нејзе се наоѓа најниската точка во Германија, која е 3,54 метри под морското ниво.

Општината била создадена на 15 април 2003 година, кога биле споени општините Нојендорф кај Вилстер и Заксенбанде кон општината Бредензе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)