Прејди на содржината

Хоенлокштет

Координати: 53°58′N 9°37′E / 53.967° СГШ; 9.617° ИГД / 53.967; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенлокштет
Општинското собрание во Хоенлокштет
Општинското собрание во Хоенлокштет
Општинското собрание во Хоенлокштет
Грб на Хоенлокштет
Хоенлокштет во рамките на Германија
Хоенлокштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Месни единици 6
Градоначалник Бернхард Дидриксен
Основни податоци
Површина 45,6 км2
Надм. височина 17 м
Население 6.067 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04822, 04826
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Хоенлокштет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°37′E / 53.967° СГШ; 9.617° ИГД / 53.967; 9.617

Хоенлокштет (германски: Hohenlockstedt) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 8 километри североисточно од Ицехо.

Кон општината припаѓаат местата Локштетер Лагер, Ридерс, Хоенфирт, Шпрингхо, Хунгригер Волф и Бикен. Хоенлокштет претставувал административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Збратимени општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „Инфо за Лапуа (статистика)“. Лапуа. Архивирано од изворникот на 2016-04-05. Посетено на 30 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]