Бајденфлет

Координати: 53°52′41″N 9°24′55″E / 53.87806° СГШ; 9.41528° ИГД / 53.87806; 9.41528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајденфлет
Ветерница во Бајденфлет
Ветерница во Бајденфлет
Ветерница во Бајденфлет
Грб на Бајденфлет
Бајденфлет во рамките на Германија
Бајденфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Петер Крај
Основни податоци
Површина 13,57 км2
Надм. височина 5 м
Население 846 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25573
Повик. бр. 04823, 04829
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Бајденфлет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°52′41″N 9°24′55″E / 53.87806° СГШ; 9.41528° ИГД / 53.87806; 9.41528

Бајденфлет (германски: Beidenfleth) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)