Борсфлет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борсфлет
Старо селско училиште од 1683 година во Борсфлет
Старо селско училиште од 1683 година во Борсфлет
Старо селско училиште од 1683 година во Борсфлет
Грб на Борсфлет
Борсфлет во рамките на Германија
Борсфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Петер Мор
Основни податоци
Површина 15,19 км2
Надм. височина 2 м
Население 718 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25376
Повик. бр. 04124, 04824
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Борсфлет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 9°25′E / 53.817° СГШ; 9.417° ИГД / 53.817; 9.417Координати: 53°49′N 9°25′E / 53.817° СГШ; 9.417° ИГД / 53.817; 9.417

Борсфлет (германски: Borsfleth) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)