Кудензе

Координати: 53°55′47″N 9°12′42″E / 53.92972° СГШ; 9.21167° ИГД / 53.92972; 9.21167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кудензе
Споменик во Кудензе
Споменик во Кудензе
Споменик во Кудензе
Грб на Кудензе
Кудензе во рамките на Германија
Кудензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Хорст Нагел
Основни податоци
Површина 3,04 км2
Надм. височина 9 м
Население 116 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Кудензе во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′47″N 9°12′42″E / 53.92972° СГШ; 9.21167° ИГД / 53.92972; 9.21167

Кудензе (германски: Kudensee) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)