Вилстермарш

Координати: 53°55′21″N 9°22′28″E / 53.92250° СГШ; 9.37444° ИГД / 53.92250; 9.37444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Вилстермарш
Општинската заедница Вилстермарш во рамките на Шлезвиг-Холштајн

Вилстермарш (германски: Wilstermarsch) — општинска заедница („амт“) во округот Штајнбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Административен центар е гратчето Вилстер (но не е дел од заедницата). Вкупното население брои 6.907 жители.[1]

Во општината Нојендорф-Заксенбанде (53°57′45″N 9°20′0″E / 53.96250° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.96250; 9.33333) во состав на Вилстермарш се наоѓа најниското место во Германија, на 3,54 м под морското ниво.

Заедницата се состои од следниве општини:

 1. Бајденфлет
 2. Бител
 3. Брокдорф
 4. Вевелсфлет
 5. Дамфлет
 6. Ебтисинвиш
 7. Еклак
 1. Кудензе
 2. Ландрехт
 3. Ландшајде
 4. Нојендорф-Заксенбанде
 5. Норторф
 6. Санкт Маргаретен
 7. Штердорф

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Население на општините во Шлезвиг-Холтштајн според пописот во 2011 г. — Статистичка служба на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°55′21″N 9°22′28″E / 53.92250° СГШ; 9.37444° ИГД / 53.92250; 9.37444