Хингстхајде

Координати: 53°54′N 9°45′E / 53.900° СГШ; 9.750° ИГД / 53.900; 9.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хингстхајде
Споменик во Хингстхајде
Споменик во Хингстхајде
Споменик во Хингстхајде
Хингстхајде во рамките на Германија
Хингстхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Зузане Шторм
Основни податоци
Површина 3,83 км2
Надм. височина 6 м
Население 77 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25563
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Хингстхајде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′N 9°45′E / 53.900° СГШ; 9.750° ИГД / 53.900; 9.750

Хингстхајде (германски: Hingstheide) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)