Лобарбек

Координати: 53°57′N 9°37′E / 53.950° СГШ; 9.617° ИГД / 53.950; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лобарбек
Споменик во Лобарбек
Споменик во Лобарбек
Споменик во Лобарбек
Грб на Лобарбек
Лобарбек во рамките на Германија
Лобарбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Мартин Хилдебрант
Основни податоци
Површина 6,24 км2
Надм. височина 3 м
Население 747 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04826
Портал www.amt-itzehoe-land.de
Местоположба на Лобарбек во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°37′E / 53.950° СГШ; 9.617° ИГД / 53.950; 9.617

Лобарбек (германски: Lohbarbek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)