Бекдорф (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 53°55′N 9°25′E / 53.917° СГШ; 9.417° ИГД / 53.917; 9.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекдорф
Улица во Бекдорф
Улица во Бекдорф
Улица во Бекдорф
Грб на Бекдорф
Бекдорф (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Бекдорф (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Матијас Келтинг
Основни податоци
Површина 1,7 км2
Надм. височина 4 м
Население 102 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.amtitzehoe-land.de
Местоположба на Бекдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°25′E / 53.917° СГШ; 9.417° ИГД / 53.917; 9.417

Бекдорф (германски: Bekdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)