Кремпдорф

Координати: 53°50′N 9°28′E / 53.833° СГШ; 9.467° ИГД / 53.833; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремпдорф
Грб на Кремпдорф
Кремпдорф во рамките на Германија
Кремпдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Месни единици 2
Градоначалник Дерте Хармс
Основни податоци
Површина 5,64 км2
Надм. височина 5 м
Население 230 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25376
Повик. бр. 04124, 04824
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Кремпдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°50′N 9°28′E / 53.833° СГШ; 9.467° ИГД / 53.833; 9.467

Кремпдорф (германски: Krempdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)