Ебтисинвиш

Координати: 53°58′N 9°17′E / 53.967° СГШ; 9.283° ИГД / 53.967; 9.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ебтисинвиш
Мост во Ебтисинвиш
Мост во Ебтисинвиш
Мост во Ебтисинвиш
Грб на Ебтисинвиш
Ебтисинвиш во рамките на Германија
Ебтисинвиш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Томас Ласнер
Основни податоци
Површина 3,04 км2
Надм. височина 10 м
Население 49 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04825
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Ебтисинвиш во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°17′E / 53.967° СГШ; 9.283° ИГД / 53.967; 9.283

Ебтисинвиш (германски: Aebtissinwisch) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)