Алтенмор

Координати: 53°46′N 9°34′E / 53.767° СГШ; 9.567° ИГД / 53.767; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенмор
Езеро во Алтенмор
Езеро во Алтенмор
Езеро во Алтенмор
Грб на Алтенмор
Алтенмор во рамките на Германија
Алтенмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Вилфрид Вулф
Основни податоци
Површина 6,12 км2
Надм. височина 0 м
Население 213 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25335
Повик. бр. 04121
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Алтенмор во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 9°34′E / 53.767° СГШ; 9.567° ИГД / 53.767; 9.567

Алтенмор (германски: Altenmoor) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)