Бломеше Вилднис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бломеше Вилднис
Blomesche Wildnis Op de Deel.jpg
Бломеше Вилднис is located in Германија
Бломеше Вилднис
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Ернст-Гинтер Кнудсен
Основни податоци
Површина 6,92 км2
Надм. височина 0 м
Население 639 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25348
Повик. бр. 04124
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Бломеше Вилднис во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°48′38″N 9°25′29″E / 53.81056° СГШ; 9.42472° ИГД / 53.81056; 9.42472Координати: 53°48′38″N 9°25′29″E / 53.81056° СГШ; 9.42472° ИГД / 53.81056; 9.42472

Бломеше Вилднис (германски: Blomesche Wildnis) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа северно и источно од градот Гликштат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)