Брајтенберг (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајтенберг
Црква во Брајтенберг
Црква во Брајтенберг
Грб на Брајтенберг
Брајтенберг (Холштајн) is located in Германија
Брајтенберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Рајнер Мајер
Основни податоци
Површина 2,9 км2
Надм. височина 4 м
Население 343 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25597
Повик. бр. 04822
Портал www.amt-breitenburg.de
Местоположба на Брајтенберг во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°55′N 9°37′E / 53.917° СГШ; 9.617° ИГД / 53.917; 9.617Координати: 53°55′N 9°37′E / 53.917° СГШ; 9.617° ИГД / 53.917; 9.617

Брајтенберг (германски: Breitenberg) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)