Прејди на содржината

Лофт

Координати: 54°1′43″N 9°31′23″E / 54.02861° СГШ; 9.52306° ИГД / 54.02861; 9.52306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лофт
Споменик во Лофт
Споменик во Лофт
Споменик во Лофт
Грб на Лофт
Лофт во рамките на Германија
Лофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Ханс-Херман Холм
Основни податоци
Површина 12,43 км2
Надм. височина 14 м
Население 409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25582
Повик. бр. 04892
Местоположба на Лофт во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′43″N 9°31′23″E / 54.02861° СГШ; 9.52306° ИГД / 54.02861; 9.52306

Лофт (германски: Looft) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)