Вакен

Координати: 54°1′12″N 9°22′39″E / 54.02000° СГШ; 9.37750° ИГД / 54.02000; 9.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакен
Црква во Вакен
Црква во Вакен
Црква во Вакен
Грб на Вакен
Вакен во рамките на Германија
Вакен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Аксел Кункел
Основни податоци
Површина 7,1 км2
Надм. височина 26 м
Население 1.981 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 279 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25596
Повик. бр. 04827
Портал www.wacken.de
Местоположба на Вакен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′12″N 9°22′39″E / 54.02000° СГШ; 9.37750° ИГД / 54.02000; 9.37750

Вакен (германски: Wacken) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)