Прејди на содржината

Хајлигенштетенеркамп

Координати: 53°54′N 9°28′E / 53.900° СГШ; 9.467° ИГД / 53.900; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајлигенштетенеркамп
Влезот во Хајлигенштетенеркамп
Влезот во Хајлигенштетенеркамп
Влезот во Хајлигенштетенеркамп
Грб на Хајлигенштетенеркамп
Хајлигенштетенеркамп во рамките на Германија
Хајлигенштетенеркамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Хинрих Рос (СДП)
Основни податоци
Површина 0,85 км2
Надм. височина 6 м
Население 729 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 858 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25524
Повик. бр. 04821
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Хајлигенштетенеркамп во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′N 9°28′E / 53.900° СГШ; 9.467° ИГД / 53.900; 9.467

Хајлигенштетенеркамп (германски: Heiligenstedtenerkamp) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)