Крумендик

Координати: 53°56′43″N 9°25′2″E / 53.94528° СГШ; 9.41722° ИГД / 53.94528; 9.41722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумендик
Улица во Крумендик
Улица во Крумендик
Улица во Крумендик
Грб на Крумендик
Крумендик во рамките на Германија
Крумендик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Ханс-Петер Боје
Основни податоци
Површина 1,78 км2
Надм. височина 1 м
Население 75 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Крумендик во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°56′43″N 9°25′2″E / 53.94528° СГШ; 9.41722° ИГД / 53.94528; 9.41722

Крумендик (германски: Krummendiek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)