Хоенаспе

Координати: 53°59′N 9°32′E / 53.983° СГШ; 9.533° ИГД / 53.983; 9.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенаспе
Црква во Хоенаспе
Црква во Хоенаспе
Црква во Хоенаспе
Грб на Хоенаспе
Хоенаспе во рамките на Германија
Хоенаспе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Ханс-Георг Вендрих
Основни податоци
Површина 14,07 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.952 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25582
Повик. бр. 04893
Портал www.amtitzehoe-land.de
Местоположба на Хоенаспе во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°59′N 9°32′E / 53.983° СГШ; 9.533° ИГД / 53.983; 9.533

Хоенаспе (германски: Hohenaspe) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)