Прејди на содржината

Хује

Координати: 53°59′N 9°26′E / 53.983° СГШ; 9.433° ИГД / 53.983; 9.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хује
Спомен-плоча во Хује
Спомен-плоча во Хује
Спомен-плоча во Хује
Грб на Хује
Хује во рамките на Германија
Хује
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Ренате Лишов
Основни податоци
Површина 5,5 км2
Надм. височина 4 м
Население 274 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25588
Повик. бр. 04827
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Хује во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°59′N 9°26′E / 53.983° СГШ; 9.433° ИГД / 53.983; 9.433

Хује (германски: Huje) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)