Мордик

Координати: 53°55′0″N 9°39′0″E / 53.91667° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.91667; 9.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мордик
Грб на Мордик
Мордик во рамките на Германија
Мордик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Курт Даман
Основни податоци
Површина 6,3 км2
Надм. височина 2 м
Население 112 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25597
Повик. бр. 04822
Портал www.amt-breitenburg.de
Местоположба на Мордик во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′0″N 9°39′0″E / 53.91667° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.91667; 9.65000

Мордик (германски: Moordiek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)