Брајтенбург (амт)

Координати: 53°52′59″N 9°34′01″E / 53.883° СГШ; 9.567° ИГД / 53.883; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Брајтенбург

Брајтенбург (германски: Breitenburg) — општинска заедница во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Брајтенбург.

Општинската заедница Брајтенбург се состои од следниве општини:

 1. Ауфер
 2. Брајтенберг
 3. Брајтенбург
 4. Колмор
 5. Кронсмор
 6. Легердорф
 7. Мордик
 8. Минстердорф
 9. Еликсдорф
 10. Вестермор
 11. Витенберген

53°52′59″N 9°34′01″E / 53.883° СГШ; 9.567° ИГД / 53.883; 9.567