Нојендорф кај Елмсхорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојендорф кај Елмсхорн
Црква во Нојендорф
Црква во Нојендорф
Нојендорф кај Елмсхорн is located in Германија
Нојендорф кај Елмсхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Хајнрих Грефе
Основни податоци
Површина 15,78 км2
Надм. височина 6 м
Население 844 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25335
Повик. бр. 04121 bzw. 04128
Портал www.amt-horst-
herzhorn.de
Местоположба на Нојендорф кај Елмсхорн во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°44′0″N 9°34′0″E / 53.73333° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.73333; 9.56667Координати: 53°44′0″N 9°34′0″E / 53.73333° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.73333; 9.56667

Нојендорф кај Елмсхорн (германски: Neuendorf bei Elmshorn) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)