Отенбител

Координати: 53°58′0″N 9°30′0″E / 53.96667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.96667; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Отенбител
Музеј во Отенбител
Музеј во Отенбител
Музеј во Отенбител
Грб на Отенбител
Отенбител во рамките на Германија
Отенбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Хајнц Мас
Основни податоци
Површина 10,04 км2
Надм. височина 16 м
Население 727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25591
Повик. бр. 04893
Портал www.amtitzehoe-br />land.de
Местоположба на Отенбител во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′0″N 9°30′0″E / 53.96667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.96667; 9.50000

Отенбител (германски: Ottenbüttel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)