Шенефелд (амт)

Координати: 54°03′00″N 9°28′59″E / 54.050° СГШ; 9.483° ИГД / 54.050; 9.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на општината Шенефелд
Грб на општината Шенефелд

Шенефелд (германски: Schenefeld) — општинска заедница во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шенефелд.

Општинската заедница се состои од следниве општини:

 1. Асбител
 2. Агетхорст
 3. Бесдорф
 4. Бокелрем
 5. Бокхорст
 6. Христинентал
 7. Грибом
 8. Хаденфелд
 1. Холстениндорф
 2. Кајсборстел
 3. Лофт
 4. Нинбител
 5. Нутелн
 6. Олденборстел
 7. Пешендорф
 8. Пулс
 1. Реер
 2. Шенефелд
 3. Фале
 4. Фалермор
 5. Вакен
 6. Варингхолц

54°03′00″N 9°28′59″E / 54.050° СГШ; 9.483° ИГД / 54.050; 9.483