Молфско Езеро (амт)

Координати: 54°15′00″N 10°01′01″E / 54.250° СГШ; 10.017° ИГД / 54.250; 10.017
Од Википедија — слободната енциклопедија

Молфско Езеро (германски: Molfsee) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Молфзе.

Грб на Молфско Езеро

Општинската заедница Молфзе се состои од следниве општини:

  1. Блументал
  2. Милкендорф
  3. Молфзе
  4. Роденбек
  5. Румор
  6. Ширензе

54°15′00″N 10°01′01″E / 54.250° СГШ; 10.017° ИГД / 54.250; 10.017