Аренсхарде

Координати: 54°31′01″N 9°22′01″E / 54.517° СГШ; 9.367° ИГД / 54.517; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија

Аренсхарде (германски: Arensharde; дански: Arns Herred) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Зилберштет. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Шуби и Зилберштет.

Грб на Аренсхарде

Општинската заедница Аренсхарде се состои од следниве општини:

  1. Болингштет
  2. Елингштет
  3. Холингштет
  4. Хисби
  5. Јибек
  6. Лиршау
  7. Шуби
  8. Зилберштет
  9. Траја

54°31′01″N 9°22′01″E / 54.517° СГШ; 9.367° ИГД / 54.517; 9.367