Зилберштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зилберштет (германски: Silberstedt) — поранешна општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Зилберштет. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Шуби за да ја создадат општинската заедница Аренсхарде.

Општинската заедница Зилберштет се состоела од следниве општини:

  1. Болингштет
  2. Елингштет
  3. Холингштет
  4. Јибек
  5. Зилберштет
  6. Траја