Зилберштет

Координати: 54°31′N 9°22′E / 54.517° СГШ; 9.367° ИГД / 54.517; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилберштет
Холм, Зилберштет
Холм, Зилберштет
Холм, Зилберштет
Грб на Зилберштет
Зилберштет во рамките на Германија
Зилберштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Петер Јохансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,9 км2
Надм. височина 13 м
Население 2.357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24887
Повик. бр. 04625, 04626
Портал www.silberstedt.de
Местоположба на Зилберштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°22′E / 54.517° СГШ; 9.367° ИГД / 54.517; 9.367

Зилберштет (германски: Silberstedt; дански: Sølvested) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 13 километри западно од градот Шлезвиг, на реката Трене.

Како општински единици се вбројуваат Бише, Есперштофт, Холм, Хининг, Краухајде, Розакер и Швитшау.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Аренсхарде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]